Rozmowy o islamie

Byłoby sporą przesadą powiedzieć, że moja wiedza na temat religii islamu jest wystarczająca, żeby prowadzić filozoficzne (albo jakiekolwiek głębsze) dysputy. Ale dzięki temu, że przyszło mi mieszkać w arabskiej części świata, mimowolnie dowiaduję się niektórych drobiazgów, a czasem z ciekawości zdarza mi się zadać jakieś pytanie.
Dzisiaj, wracając taksówką z wycieczki na wyspę Qeshm, kolega z Tunezji, muzułmanin, wyjaśnił mi dlaczego kobieta nie może mieć wielu mężów (choć mężczyzna może mieć wiele żon).

Otóż w przypadku poliandrii nie można jednoznacznie stwierdzić kto jest ojcem dzieci. A ponieważ islamskie prawo jest tworzone zawsze dla większości i nie wszyscy mają dostęp do testów DNA, więc nie ma takiej możliwości, żeby mężczyzna wychowywał nie swoje dzieci. Dlaczego jest to nie do pomyślenia? Bo koncept rodziny i przynależności w rodzinie jest fundamentalną wartością islamu, do tego dochodzi jeszcze kwestia dziedziczenia (z ojca na dzieci) oraz obowiązku mężczyzny bycia odpowiedzialnym materialnie za swoją rodzinę.

http://naderbellal.deviantart.com/art/Arabic-Women-82080393
http://naderbellal.deviantart.com/art/Arabic-Women-82080393
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s