Farman, z wioski gdzieś przy Jabel Yibir, 20 lutego

DSC_0087.JPG

Ostatniej soboty wybraliśmy się na trasę, do której mieliśmy tylko współrzędne od znajomego Ahmeda, który przeszedł tamtędy wcześniej, ale nikt z nas drogi nie znał. Nie było praktycznie żadnych oznaczeń, właściwie to nie wiem jak ktoś przed nami to wymyślił… Myśmy przeszli tylko dzięki dokładnemu GPSowi, prawie jak po Google Maps’ach.

Po drodze trafiliśmy do wioski, do której nie dochodziła żadna normalna droga, cały transport odbywał się za pomocą osiołków. Spotkany w wiosce pasterz, Farman, zaprosił nas do siebie do domu na herbatę i przy okazji praktycznie zaoferował wszystko co miał – picie, jedzenie, z “sypialni” wyłożył nam swoje koce, żebyśmy mogli wygodnie siedzieć.

DSC_0066.JPG
Tak wyglądało wnętrze – tylko trzy ściany, po prawej wejście do sypialni.

Farman usadowił nas w swojej altance, osłoniętej od słońca liśćmi palmowymi. Po środku stało łóżko, zakładam, że do użytku letniego, kiedy jest zbyt gorąco w środku.

Farman odwiedza rodzinę w Pakistanie raz na około 6 lat. Słabo się z nim dogadywaliśmy, bo mówił tylko trochę po arabsku i angielsku, a urdu nikt z nas nie znał, więc wielu szczegółów się nie dowiedzieliśmy.

Słodka herbata z mlekiem, daktyle, jakieś gazowane napoje… Jak poczęstowaliśmy go bananem, to zjadł go w 10 sekund.

 

DSC_0104.JPG
Widok na fragment wioski.
DSC_0128.JPG
Transport osiołkowy – przewozi się tak wszystko, co potrzebne jest do życia w wiosce. Wodę dodatkowo zbiera się w “deszczówkach” + w wielu miejscach w górach są pociągnięte gumowe rury (o średnicy około 3cm), które ściągają wodę kumulującą się w szczelinach.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s