Tadżykistan, 9-11 czerwca

Według naszego przewodnika, Saidbeka, 97% powierzchni Tadżykistanu to tereny górzyste. Przez 3 dni odwiedziliśmy Iskanderkul (jezioro), Dushanbe (stolicę) i Shirkent (pobliskie góry).

Z ciekawych rzeczy na temat Tadżykistanu, o czym wcześniej nie wiedziałam, Tadżykistanowi kulturowo jest bliżej do Iranu niż jakiegokolwiek innego post-sowieckiego kraju. W związku z czym język tadżycki to nic innego jak farsi (perski) pisany w cyrylicy. Poza tym większość mieszkańców zna też rosyjski jako spuściznę po ZSRR. Po angielsku dogadać już się nie idzie. Przez te polityczne akrobacje, Tadżykistan to również kraj świecki, w którym 97% ludności to sunnici (muzułmanie), a stolica została zbudowana praktycznie od podstaw na początku 20. wieku, kiedy Bukhara i Samarkand (czyli wg informacji od Saidbeka, miasta, w których do tej pory mieszkają głównie Tadżykowie) zostały przyłączone do Uzbekistanu. W rezultacie Tadżykowie z Uzbekami się nie lubią, a polityka bardzo utrudnia przemieszczanie się między tymi dwoma państwami.

2016-06-09 17.02.10
Po przechadzce w górach w okolicy Iskanderkul pijemy lokalnie dostępne piwo “Balitica”.
2016-06-10 15.39.59-1
Na wycieczce jak zwykle bardzo międzynarodowe towarzystwo – jedna koleżanka mogła się nawet spokojnie dogadać z Tadżykami, bo jej mama jest Iranką, tata Tunezyjczykiem, ona mówi biegle jeszcze po francusku, a angielskim posługuje się w ogóle bez akcentu. Umiała nawet wymówić wiele polskich słów (zakochała się w polskich nalewkach po tym jak dałam jej spróbować Maminej truskawkówki). Inna koleżanka była Polką urodzoną w Austrii, dzieciństwo spędziła w RPA, a paszport ma kanadyjski. Mówiła bardzo ładnie po polsku, ale na przykład nie wiedziała co to znaczy “zajebiście” 🙂

 

IMG_2001

Rzeka po drodze

IMG_2011
Iskanderkul: pierwszego dnia spaliśmy nad samym jeziorem.
IMG_2166
Dushanbe
IMG_2893
Iskanderkul

 

IMG_5254
Góry po drodze
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s