Teatr Jajo, Bejrut, 18 czerwca

W Libanie 60% ludności to muzułmanie (zarówno szyici jak i sunnici i druzowie), prawie 40% to chrześcijanie. Wszyscy jakoś żyją koło siebie, niby w oddzielnych dzielnicach, ale nie widziałam aż takich różnic jak w Jeruzalem, gdzie granice między poszczególnymi dystryktami bardzo rzucały się w oczy. Tam ludzie nie tylko wyglądem manifestowali przynależność do swojej grupy. Nie w Bejrucie. Ramadanu w ogóle się nie czuło, nikt nie zamykał restauracji z tego powodu, albo też nie obruszał się, że jemy i pijemy na ulicy przed zachodem słońca. Niewiele widziałam kobiet w chustach, za to dużo zachodnio-wyglądających młodych ludzi. Nikt też nie gapił się na nas jak na okazy w zoo. Dobrze i normalnie się tam czułam.

Liban był kiedyś Paryżem Bliskiego Wschodu, centrum intelektualnym, turystycznym i kulturalnym tej części świata. Około tego czasu w samym centrum miasta zbudowano Jajo (1965). Miało być częścią większego kompleksu budynków, ale krótko po jego zbudowaniu wybuchła wojna domowa. Podobno kiedyś Jajo było teatrem/kinem i miejscem spotkań. Teraz stoi zabarykadowane. Emma bardzo chciała wejść do środka, więc jakoś się tam wturlaliśmy pod ogrodzeniem w towarzystwie chłopaka z pobliskiego sklepu. Wspinaczka po ledwo trzymających się kupy schodach jak dla mnie niekoniecznie była warta zachodu, ale Emma lubi beton, a dla mnie ciekawe było zobaczyć to opuszczone miejsce, pełne dziur po kulach, na przeciwko wielkiego pięknie odnowionego meczetu. Spodziewałam się zobaczyć tam strzykawki i dużo śmieci, tak jak w rozwalających się polskich kamienicach i pustostanach, ale nic takiego nie było. Może nawet narkomanów boli ta część historii?

18
Jajo. Zdjęcie zrobione w czasi naszego pobytu w Bejrucie.
city-centre-eggshell-bldg-author-unknown-865x562
Jajo. Zdjęcie znalezione w internecie, chyba zrobione zaraz po wojnie domowej, bo kilku budynków widzcznych tutaj naokoło już nie ma.

DSCF0141-865x574

DSCF0759-865x574
Jajo w środku.
IMG_7751.JPG
Tak przy okazji – naprzeciwko tego jaja jest ładny zadbany plac służący jako parking i taki oto meczet. W tle po lewej stronie widać jajo.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s