Eid, czyli Gwiazdka po Ramadanie

Po około 30 dniach postu, długich modlitw, niepalenia papierosów, niepicia kawy i innych realizowanych postanowień, następuje czas świętowania, czyli Eid. Ramadan co roku przesuwa się o kilka dni, tak samo jak następująca po nim muzułmańska “Gwiazdka”, ale zawsze oznacza to około 2 dodatkowych dni wolnego, czyli prawie tak jak nasze grudniowe święta.

Świętuje się wtedy w gronie rodziny, z dużą ilością jedzenia, upominkami, wspólnym spędzaniem czasu oraz modlitwami w meczecie. Z Marijaną byłyśmy zaproszone do dwóch Pakistańskich domów na obiad. Stoły zastawione przeróżnymi tradycyjnymi potrawami, wszyscy domownicy odświętnie ubrani, przychodzą goście i ogólnie taka świąteczna atmosfera.

Ciekawostka – jeżeli ktoś w czasie Ramadanu z jakiegoś powodu nie pościł (przeziębienie, podróż, złe samopoczucie itp.), po Ramadanie i świętach Eid, musi to “odrobić”, czyli pościć dokładnie tę samą ilość dni, które ominął.

Zdjęć za dużo nie robiłam, bo jakoś tak głupio… Udały się tylko te dwa zamieszczone poniżej.

2016-07-06 20.54.46
Dwuletni synek Minhaja w tradycyjnym pakistańskim stroju.
2016-07-07 19.37.40
Desery: u góry coś jak nasz makowiec, deser, który przygotowuje się tylko raz w roku, a nazywa się Sawiyan. Na dole super słodki deser z toffi, orzechów i ananasa.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s