Ludzie w Tadżykistanie

on

Podróżując spotyka się przeróżnych ludzi, ale spędzając tylko kilka dni w danym miejscu trudno jest opisać jakieś wrażenia i cechy wspólne.

Za to sporo chyba mogą powiedzieć zdjęcia – szczególnie te zrobione przez G2 i Safirę, w zaskakujący sposób wydobywające piękno z każdej fotografowanej osoby.

Według mnie ludzie w Tadżykistanie są dumni, trochę nieufni i skupieni na swojej pracy. Mają w sobie tą gorycz, którą często widywało się w Polsce – bycia gorszym, biedniejszym sąsiadem Zachodu. Chyba nie lubią Uzbeków, wyrażają się o nich z niechęcią. Często wspominają o spuściznie Iranu i bliskim związku z perską kulturą. Wielu młodych ludzi wyjeżdża do pracy w Rosji – stamtąd pochodzą właściwie jedyne pieniądze w Tadżykistanie. Niewiele się tam produkuje czy wydobywa. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu i mało miejsca na rozbudowę miast, rząd zachęca ludzi do zamieszkania w trudniejszych górskich warunkach. Z tego co zrozumiałam z opowieści Saidbeka, naszego przewodnika, rząd dostarcza materiałów budowlanych i trochę pieniędzy. Jedną z takich wiosek odwiedziliśmy w pobliżu jeziora Iskanderkul – zimą jedyny dojazd jest zasypany śniegiem i wieś jest odcięta od świata na kilka miesięcy.

2016-06-10 15.19.18

2016-06-10 15.27.24

IMG_1753

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s