Ludzie w Omanie cz. 1

Ostatni weekend znowu spędziłam w Omanie. I znowu jestem pod wrażeniem pięknych krajobrazów i niesamowitych ludzi. W drodze powrotnej ze Snake Canyon’u (o tym później) zostaliśmy zaproszeni do lokalnej wioski na omańską kawę z kardamonem i owoce. Nie było możliwości odmowy, a ponieważ powiedzieliśmy, że się spieszymy, dzieci przygotowały dla nas maty na zewnątrz, miskę pysznych owoców, daktyli, omańskiej halwy (lokalna słodkość) i kawę w termosie. Zdjęliśmy buty i siedliśmy w kręgu na macie, wszyscy panowie w tradycyjnych dishdasha’ch (długa do kostek, najczęściej biała, “suknia”) i kumas lub chustach na głowie (o omańskich czapkach wspominałam w tym wpisie). My, dwie dziewczyny i nasi dwaj przewodnicy po całodniowej przeprawie przez wadi (=kanion) w niezbyt odświętnych strojach – ale nikomu to nie przeszkadzało w dzieleniu się owocami i rozmowie. Młodzi chłopcy przynosili kawę w maleńskich “filiżankach”, miseczki z wodą do opłukania rąk i chusteczki. Mężczyźni siedzący z nami kroili owoce i halwę.

Chciałabym to wszystko pokazać na zdjęciach, ale czasami wydaje mi się, że wyciągnięcie telefonu/aparatu byłoby  kradzieżą momentu – takiego prawdziwego, którym dzielą się z nami ludzie. Zrobienie zdjęcia to prawie tak, jakby robić z tej chwili widowisko, turystyczną atrakcję. Niektórzy potrafią jakoś się wczuć nawet z aparatem w ręku (albo nie widzą w tym problemu), ja nie umiem.

Ludzie w Omanie różnią się ubiorem w zależności od rejonu, miejsc w których mieszkają (miasto, góry), czy statusu społecznego. Poniższe zdjęcia pochodzą z listopadowej wycieczki do Wadi Shab Loop i obrazują mieszkańców-nomadów wioski w górach, do której dotarliśmy drugiego wieczoru.

IMG_9053IMG_9063

 

Advertisements

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s